در دوارن بارداری یکی از عمده تغییراتی که در بدن دیده می شود، رشد موهای زائد است که به دلیل مشکلات و تغییرات هورمونی اتفاق می افتد. رشد موهای زائد در دوران بارداری بیشتر از زمان های دیگر است. بنابراین ممکن است خانم ها به فکر خلاصی از شر این موها به روش های مختلف بیفتند. یکی از این روش ها لیزر است. در این مقاله درباره لیزر مو زائد در دوران بارداری صحبت خواهیم کرد. خلاصی از شر موهای زائد در بین افراد به دغدغه ای اساسی بدل شده استف به همین دلیل است که لیزر موهای زائد آقایان نیز این روزها رواج بسیاری یافته است.

در این زمان ممکن است سئوالاتی نظیر: لیزر مو زائد در دوران بارداری ضرر دارد؟ آیا لیزر مو زائد در دوران حاملگی بر مادر و جنین تاثیر می گذارد؟ و …

لیزر مو زائد در دوران بارداری چگونه است؟

برای رسیدن به پاسخ این سئوال بهتر است ابتدا با نحوه عملکرد لیزر و تاثیر آن بر مو صحبت کنیم:

نحوه عملکرد لیزر

ممکن است که از عملکرد لیزر بر موهای زائد و فولیکول مو اطلاع داشته باشید. لیزر بدین صورت عمل می کند که با تابش پرتوها و اشعه ها بر روی موها تاثیر خود را بر روی آن ها می گذارد. لیزر با استفاده از پرتوهای خود، رنگدانه های تیره مو را هدف قرار می دهد و گرما را به ساقه مو و داخل فولیکول مو انتقال می دهد.

لازم است اشاره کنیم که به همین دلیل است که لیزر در حذف موهای سفید و بی رنگ کاربردی ندارد زیرا که تنها رنگ دانه را هدف قرار می دهد. برخی افراد تصور می کنند که با رنگ گردن موهای زائد می توانند این تاثیر لیزر بر موهای بی رنگ را ایجاد کنند. اما این گونه نخواهد شد زیرا فولیکول مو در هنگام رنگ کردن تحت تاثیر قرار نمی گیرد و همچنان بی رنگ باقی می ماند بدین دلیل لیزر بر آن بی اثر می باشد.

انتقال گرما و حرارت به فولیکول مو باعث می شود که آن بسوزد و دیگر رشد نکند. گاها ممکن است که این حرارت تنها باعث آسیب دیدگی شود، که در این صورت، رشد مو بسیار ضعیف تر و نازک تر از دفعات قبل می باشد. اما با تابش های بعدی از بین خواهند رفت. برای بسیازی از افراد ممکن است این سئوال پیش بیاید که تفاوت الکترولیز با لیزر مو زائد در چیست؟ و یا آیا اکترولیز در دورانی بارداری خطری برای خانم ها و جنینی دارد و یا خیر؟ در قسمت الکترولیز درباره این روش از بین برنده موهای زائد صحبت شده است.

لیزر مو زائد در دوران حاملگی

و اما درباره لیزر در دوران بارداری باید بگوییم که اگر چه روش درمانی از بین بردن موها با لیزر در کل روش بی خطری می باشد، اما پزشکان توصیه می کنند از انجام این روش در دوران بارداری دوری کنند. اما چرا؟ به دلایل زیر:

۱- عدم تاییدیه پزشکان

همچنان هیچ تحقیقی منبی بر بی خطر بودن آن به صورت کامل برای مادر و نوزاد در شکمش انجام و تایید نشده است.

۲- تیره شدن پوست بدن در دوران بارداری

یک دلیل دیگری که برای دوری از این روش در دوران بارداری وجود دارد این است که در دوران بارداری پوست بدن تیره تر می شود و این یک تغییر رایج است. تیره شدن پوست به اصطلاح هایپرپیگمانتاسیون نام دارد.

و همان طور که پیش تر اشاره کردیم، اشعه های لیزر بر رنگدانه های فولیکول مو تاثیر می گذارند. زمانی که رنگ پوست تیره باشد و نزدیک به رنگدانه های فولیکول، تاثیر اشعه های کم تر خواهد بود. در جمله: لیزر موهای زائد زمانی موثرتر است که بین رنگ پوست و رنگ موهای زائد تضاد وجود داشته باشد.

۳- مختل شدن چرخه رشد مو در دوارن حاملگی

همان گونه که می دانیم، در دوارن بارداری چرخه طبیعی رشد مو دچار مشکل می شود. از آن جایی که تاثیر لیزر موهای زائد به فاکتورهایی از جمله ضخامت مو، رشد آن، نوع پوست، جنس موها و … بستگی دارد، که این برای زمانی است که چرخه رشد موها حالت طبیعی و بدون متغییری داشته باشد.

اما با مختل شدن این چرخه، تاثیرات لیزر آن گونه که باید نخواهد بود بنابراین گرفتن نتیجه بسیار سخت خواهد شد. زیرا رشد موها مدام در حال تغییر است. به طور مثال، ممکن است که در این دوران ضخامت مو ها مدام در حال افزایش باشد. در این صورت لیزر نمی تواند تاثیرات خود را نشان دهد.

۴- ایجاد حساسیت های پوستی در دوران بارداری

عامل دیگری که بسیاری از متخصصین پوست لیزر موهای زاید را در دوران بارداری آن را نادیده می گیرند، حساسیت پوست در این دوران می باشد. بارداری باعث افزایش جریان خون در سراسر بدن می شود. (به دلیل رشد و تکوین جنین در بدن مادر) همچنین سبب باز شدن پوست شکم و سینه می شود. انجام درمان های لیزر موهای زائد در حالی که پوست در این حالت حساس است ممکن است به پوست اسیب برساند.

۵- به وجود آمدن عوارض

با این که ایمن بودن یا نبودن لیزر موهای زائد در دوران بارداری به طور قطعی ثابت نشده است، اما انجام آن در این دوران می تواند با یک سری عوارض احتمالی همراه باشد. به دلیل حساس شدن پوست و تغییرات هورمونی در دوران بارداری احتمال سوختگی پوست وجود دارد.

از آن جایی که روند بهبودی در دوران باردری آهسته و کند می شود، اگر پوست دچار سوختگی شود، روند بهبودی طولانی مدت تر از حالت عادی خواهد شد و همچنین احتمال بروز هایپرپیگمانتاسیون نیز بیشتر می شود و ممکن است لکه های تیره رنگ یا بی رنگ روی پوست ایجاد گردد.

حساس شدن پوست در دوران بارداری می تواند منجر به بروز علائمی مانند درد، قرمزی یا تحریکات پوستی نیز شود. تغییر تولید ملانین به دلیل تغییرات هورمونی در دوران بارداری، می تواند باعث کاهش اثربخشی لیزر شود. از دیگر عوارض احتمالی می توان به ایجاد اسکار، تاول، تغییر رنگ پوست و … اشاره کرد.

پ‌ن:

لیزر موهای زائد با دستگاه کندلا از پرطرفدارترین دستگاه های این روزها در زمینه لیزر، در ایران رواج بسیاری یافته است. در باره این دستگاه بیشتر بخوانید!

در دوران بارداری چگونه از موهای زائد خلاص شویم؟

رشد موهای زائد می تواند به یک عامل مهم در اذیت شدن و نارضایتی افراد تبدیل شود. حال این رشد در دوران بارداری ممکن است برای بعضی از افراد بیش از پیش هم شود. بهتر است برای حفظ سلامت مادر و نوزاد از روش هایی هم چون لیزر و یا الکترولیز دوری کنید و از راه های قدیمی همچون وکس، شیو، دستگاه های اپیلیدی، کرم های موبر و اپیلاسیون استفاده کنید.

چه مدت بعد از زایمان می توان لیزر موهای زائد را انجام داد؟

چه-مدت-بعد-از-زایمان-می-توان-لیزر-موهای-زائد-را-انجام-داد-کلینیک-زیبایی-هانیل

یک انجمن آمریکایی متخصصان زنان و زایمان می‌ گوید که باید مراقبت پس از زایمان را به‌ عنوان یک فرآیند طولانی‌ مدت در نظر گرفت. در طول چند ماه اول پس از زایمان، به طور منظم با پزشک متخصص زنان و زایمان باید مشاوره و ویزیت داشت تا فرد را درمورد تغییرات بدنی پس از زایمان آگاه نماید که چه زمانی هورمون ها به حالت طبیعی برگشته و پوست آماده دریافت پرتو لیزر می تواند باشد.

درباره زمانی صحبت می کنیم که هایپرپیگمانتاسیون پوستی پس زایمان از بین برود پوست به حالت رنگ نرمال فرد باز گردد. و همچنین موهای زائدی که در دوران بارداری افزایش پیدا کرده شروع به ریزش نماید. و علاوه بر موارد ذکر شده، چرخه رشد موها به حالت قبل از بارداری بازگردد.

آیا انجام لیزر موهای زائد در باردار شدن خانم ها تاثیر دارد؟

هیچ مدرکی وجود ندارد که لیزر موهای زائد بر شانس باردار شدن تأثیر بگذارد. اگر فردی قصد بارداری دارد، قبل از شروع درمان لیزر موهای زائد می تواند با پزشک متخصص زنان و یا پزشک متخصص پوست مشورت نماید . برای اکثر افراد، کاهش و رفع موهای زاید نیاز به چندین جلسه درمان دارد که در یک بازه زمانی حداکثر نه ماهه انجام می شود البته این بازه زمانی و تعداد جلسات درمانی از فرد به فرد با توجه به نوع جنس پوست و مو ومیزان و تراکم موهای زاید متفاوت می باشد.

آشنایی با دستگاه های لیزر مو زائد به شما در انتخاب مناسب ترین آن، کمک خواهد کرد. اما نمی توان گفت کدام یک در دوران بارداری خطر کمتری دارد و یا بهترین گزینه است.

چرخه رشد مو چیست؟

پیش تر درباره چرخه رشد مو و همچنین تغییراتی که در آن در دوران بارداری به وجود میاید صحبت کردیم. به همین دلیل لازم است تا درباره آن توضیحاتی ارائه دهیم.

مو سه مرحله رشد را طی می‌کند:

  1. رشد مو: در مرحله رشد مو که با عنوان مرحله آناژن شناخته می‌شود، فولیکول‌های مویی سر و بدن شروع به ایجاد ساختار مو می‌کنند.
  2. مرحله میانی:  در این مرحله موی ایجاد شده به رشد خود ادامه می‌دهد.
  3. مرحله نهایی: یا تلوژن که گاهی اوقات مرحله استراحت نیز نامیده می‌شود، موها شروع به ریزش می‌کنند.

هورمون‌ های بارداری بر روی مرحله آخر از فرآیند چرخه طبیعی مو تاثیر می‌ گذارند. بدین ترتیب مرحله نهایی با تاخیر انجام شده و ریزش مو با سرعت قبلی صورت نمی‌ گیرد. بنابراین بسیاری از زنان متوجه ظاهر شدن مو در محل‌ های جدید یا ضخیم‌ تر شدن ساختار موی خود خواهند شد.

این موهای جدید ممکن است در محل های جدیدی از بدن که قبل تر در آن جا مویی رشد نمی کرده، رشد کنند. مانند غبغب، گردن، چانه، و … .