به لطف پیشرفت علم و تکنولوژی، امروزه روش های متعددی در جهت جوانسازی و زیباسازی پوست صورت وجود دارد که به صورت تهاجمی و یا غیر تهاجمی انجام می شوند. هر کدام دارای مزایا و معایب خاص خود هستند که در نهایت شما با مشورت پزشک معالج تصمیم می گیرید که با توجه به مشکل پوستی، کدام روش کارآمدتر می باشد. یکی از کارآمدترین روش های درمانی و زیباسازی، کربوکسی تراپی است که در این بخش بیشتر درباره آن خواهیم گفت.

کربوکسی تراپی چیست؟

کربوکسی تراپی یک روش غیرتهاجمی به منظور جوانسازی پوست صورت، اصلاح ناهنجاری های پوستی، کاهش رسوبات چربی سرسخت و درمان برخی از بیماری ها استفاده می شود که باعث به وجود آمدن تغییراتی چشمگیر بر روی پوست صورت خواهد شد. در این روش گاز کردبن دی اکسید به صورت غیر مستقیم به زیر پوست تزریق می شود و کاربردهای فراوانی غیر از جوانسازی پوست صورت دارد که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد.

در طی این روش، با تزریق گاز در زیر پوست، افزایش گردش خون و تحریک شدن چوست را مشاهده خواهیم کرد. از این گاز می توان برای تزریق در نواحی حساسی همچون زیر و اطراف چشم نیز بهره برد.

این روش درمانی برای اکسیژن‌ رسانی به‌ منظور افزایش گردش خون جهت تولید گلبول‌ های قرمز تازه در منطقه تحت درمان و تحریک پوست به ترمیم زخم و جوان‌سازی، مورداستفاده قرار می‌ گیرد. همان گونه که می دانید، افزایش گردش خون باعث خروج مایعات لنفاوی قدیمی و خون راکد در منطقه مورد نظر خواهد شد.

از آن جایی که بدن ما به طور طبیعی کربن دی اکسید تولید می کند، می توتان مطمئن بود که واکنش جدی و بدی در برابر این گاز نشان نخواهد داد. بنابراین می توان با خیالت راحت از بروز عوارض، آن را انجام داد.

تاریخچه کربوکسی تراپی

کربوکسی تراپی روش نوینی در پزشکی به شمار نمی آید! برای اولین بار 92 سال پیش (در دهه 1930) در فرانسه به این نکته پی برده شد که حمام کردن و یا شنا در آبی که مقدار کربن دی اکسید بالایی دارد، سبب می‌ شود تا زخم‌ ها و آسیب‌ های پوستی سریع‌ تر بهبود یابند. سال ها بعد در سال 1950، جراحان قلب برای درمان بیماری‌ های عروقی که منشا مشکلات خون رسانی به بافت‌ ها یا تجمع چربی در عروق بود، از گاز کربن دی اکسید بهره می بردند.

در نهایت در سال 1955 بود کاربردهای زیبایی هم به دیگر کاربردهای آن اضافه شد! در مواردی همچون افزایش انعطاف پذیری و افزایش خون رسانی به بافت پوست، برطرف کردن انواع چین و چروک پوستی و … از آن استفاده می شود.

کربوکسی تراپی چگونه عمل می کند؟ نحوه انجام آن

کربوکسی-تراپی-چگونه-عمل-می-کند-کلینیک-زیبایی-هانیل

روش کربوکسی تراپی بدین صورت عمل می کند که با تزریق کربن دی اکسید باعث برهم خوردن تعادل میزان دی اکسید موجود شده و گردش خون برای دفع کربن دی اکسید اضافه افزایش می یابد. بعد از تزریق گاز کربن دی اکسید کربن، جریان خون در زیر پوست افزایش می یابد و همین امر موجب ایجاد مویرگ ‎های جدید و افزایش کلاژن و الاستین در پوست می گردد. به این ترتیب با تزریق کربوکسی تراپی، جوانسازی در پوست صورت می گیرد.
در این روش از دستگاه های مخصوص و با کنترل فشار و مقدار گاز، استفاده می شود. سرعت و میزان گاز دی اکسید کربن خروجی، با توجه به محل درمان و نوع بیماری ،توسط پزشک تنظیم می شود. و در ادامه، گاز دی اکسید کربن از طریق یک سوزن نازک به زیر پوست تزریق می شود.
نکته: گاز دی اکسید کربن یک گاز غیر سمی می باشد که حتی اگر این گاز مستقیما وارد رگ هم شو، نمی تواند باعث ایجاد آمبولی شود و به راحتی دفع خواهد شد.

کاربردهای کربوکسی تراپی چیست؟

کاربردهای-کربوکسی-تراپی-کلینیک-زیبایی-هانیل

کاربردهای کربوکسی تراپی طیف وسیعی از موارد را شامل می شود که تنها محدود به ناحیه صورت نیز نخواهد بود. در ادامه به برترین کاربردهای آن اشاره خواهیم کرد:

1- رفع گودی و سیاهی زیر چشم:

یکی از معضلاتی که زیبایی صورت را می کاهد، گودی زیر چشم است که با بالاتر رفتن سن بیشتر می شود. از کارایی های مهم کربوکسی تراپی استفاده از آن به منظور بهبود گودی زیر چشم است. از جمله دلایل اصلی وجود گودی زیر چشم عدم اکسیژن رسانی مناسب پوست به پلک تحتانی است که باعث آبی دیده شدن رنگ چوست در آن قسمت می شود.
با افزایش گردن خود در این ناحیه، این مشکل به خوبی رفع خواهد شد.

2- رفع ترک های پوستی:

تغییرات وزنی، زایمان و … از دلایل اصلی ایجاد ترک های پوستی می باشد که بسیاری از افراد در صدد رفع و ازبین بردن آن ها هستند. کربوکسی تراپی یکی از موثرترین روش ها برای از بین بردن این آثار است که باعث ایجاد مویرگ های جدید در ناحیه تحت درمان می شود. این عمل موجب می شود تا با افزایش گردش خون، مقدار مواد مغذی و اکسیژن در ناحیه ای که استریا، این مشکل حل شود.

3- کربوکسی شک و پهلو:

از این روش می توان به جای لیپوساکشن استفاده کرد! برای کاهش چربی های دور شکم و پهلو می توان از روش کربوکسی تراپی استفاده کرد تا به داشتن اندام مدنظر و ایده آل خود نزدیک شوید. این روش برای شکستن سلول های چربی استفاده می شود نه از بین بردن آن ها بدین ترتیب تاثیر آن به صورت دائم نخواهد بود.

4- از بین بردن جای جوش، زخم و …

از عمده ترین مسائل و مشکلات پوستی، وجود جای جوش و زخم در اقصی نقاط بدن می باشد. روش های زیادی برای از بین بردن آن ها وجود دارد که یکی از موثر ترین آن ها، کربوکسی تراپی است. این روش، گردش خون را در ناحیه تحت درمان بیش از پیش افزایش می دهد. برخی پزشکان بر این باورند که ترکیب کربوکسی تراپی با تزریق پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) و میکرونیدلینگ می تواند نتایج را بهبود بخشد.

5- جوانسازی:

افزایش مقدار اکسیژن در بافت‌ های پوستی به بهبود قابلیت ارتجاعی، افزایش الاستیسیته (skin elasticity) و جوانسازی کمک می کند! به همین دلیل است که یکی از اصلی ترین کارایی های کربوکسی تراپی جوانسازی است در اقصی نقاط بدن، نه فقط صورت، می توان از آن استفاده کرد.

در ادامه به دیگر کاربردهای آن به صورت گزینه ای اشاره خواهیم داشت:

 • درمان ریزش مو
 • بهبود لکه‌ های پوستی
 • پسوریازیس
 • پدیده رینود
 • از بین بردن رینکل‌ های استاتیک
 • بیماری های ایسکمیک اندام تحتانی
 • درمان تیرگی در اقصی نقاط بدن همچون زیر بغل، بیکینی و …
 • جوانسازی دست و پاها
 • درمان اگزما
 • از بین بردن چروک صورت
 • برطرف کردن خطوط ریز دور دهان و خط خنده

چه کسانی برای انجام روش کربوکسی تراپی محدودیت دارند؟

با این که این روش، روشی غیرتهاجمی است و عوارض خاصی را شامل نمی شود. اما هستند کسانی که برای استفاده از این روش محدودیت دارند که به گروه های مختلفی تقسیم می شوند:
 • خانم های باردار و یا شیرده
 • کسانی که دراای عفونت های پوستی هستند
 • کسانی که مبتلا به دیابت کنترل نشده اند
 • مبتلا به آمبولی ریه
 • افراد دیالیزی یا دچار به مشکلات کلیوی
 • افراد مبتلا به صرع با مشکلات مغزی
 • افراد مبتلا به اب سیاه
 • افرادی که مشکل انعقاد خون دارند
 • کسانی که دچار مشکلات تنفسی هستند
 • کسانی که مبتلا به بیماری های قلبی عروقی هستند (کنترل نشده)

مراقبت های بعد از انجام کربوکسی تراپی

 1. عدم ماساژ ناحیه تحت درمان
 2. تا مدتی از انجام فعالیت ها و ورزش های سنگین پرهیز کنید
 3. خودداری از رفتن به حمام یا استخر تا ۲۴ ساعت بعد از انجام کربوکسی تراپی
 4. تا یک ماه از بودن در معرض آفتاب و برنزه کردن خودداری کنید
 5. جلسات خود را به صورت منظم پیگیری کنید
 6. عدم مصرف الکل و نمک زیاد
 7. از پمادها و کرم های توصیه شده توسط پزشک استفاده کنید
 8. از مالیدن یا خاراندن پوست یا هرگونه تماس با آن خودداری کنید
 9. اگر تورم دارید به صورت رو به بالا و کمی با ارتفاع بخوابید.

فواید و مزایای کربوکسی تراپی چیست؟

فواید-و-مزایای-کربوکسی-تراپی-کلینیک-زیبایی-هانیل

فواید و مزایا این روش در کاربردهای گوناگون بسیار زیاد است که در ادامه به چند نمونه اشاره می کنیم:
 • بدون درد و غیرتهاجمی است.
 • از سیستم اکسیژن‌ رسانی طبیعی بدن برای بهبود و سلامت پوست استفاده می‌ کند.
 • دوره نقاهت ندارد
 • بعد از تزریق نیازی به استراحت ندارید و می‌توانید فعالیت‌های روزانه خود را داشته باشید
 • کاهش زخم‌ های ناشی از آکنه
 • درمان بسیار سریع انجام می شود و جایی از آن در سطح پوست باقی نمی ماند
 • رفع تیرگی و چروک‌ های دور چشم
 • برای بهبود انعطاف پذیری و درمان شل شدگی و افتادگی پوست کاملا موثر است
 • تورم ها بلافاصله بعد از عمل کاهش می‌ یابد.
 • کاملاً ایمن و بی‌ خطر است.
 • برای انواع پوست مناسب است.
 • رفع آثار پیر پوستی و جوانسازی پوست
 • این روش می‌تواند برای درمان سایر مشکلات مانند رشد مو و اختلالات عروقی مفید باشد.

معایب، خطرات و عوارض کربوکسی تراپی چیست؟

این روش درمانی بی خطر بوده و به جز افرادی که در بالا به آن ها اشاره کردیم که دارای محدودیت هستند، برای تمامی افراد مناسب است. بنابراین خطری شما را تهدید نخواهد کرد. از عوارض احتمالی و خفیف این روش نیز می توان موارد زیر را نام برد:
 1. احساس گرما و اندکی سوزش در محل تزریق
 2. احساس کمی فشار در بعضی موارد
 3. کبودی اندک در محل تزریق
 4. احساس گرما و صدای خش خش در پوست

هزینه کربوکسی تراپی چقدر است؟

هزینه این روش درمانی بستگی به عوامل متعددی دارد که از جمله اساسی ترین آن ها می توان به کلینیک انتخابی، ناحیه تحت درمان، تعداد جلسات تعیین شده توسط پزشک متخصص و … اشاره کرد. همچینین هزینه هر جلسه برای هر کلینیک متفاوت است پس بهتر است ابتدا پزشک مجرب و کلینیک مناسب را انتخاب کنید تا بتوانید درباره هزینه کربوکسی تراپی اطلاعات دقیق تری به دست بیاورید.

سوالات متداول

همان گونه که می دانید پرسش های زیادی پیرامون مبحث کربوکسی تراپی وجود دارد که در ادامه به برخی از پرتکرارترین های آن ها پاسخ خواهیم داد:

تعداد جلسات درمانی در کربوکسی تراپی چند جلسه است؟

این موضوع تماما به مشکل و ناحیه ای که برای این کار در نظر دارید وابسته است که بعد از مشاوه و تایید پزشک، مشخص می شود. اما در صورت کلی می توان به بخش های زیر دسته بندی کرد:
 • سیاهی زیر چشم: ۴ تا ۸ جلسه‌ درمانی، ۲ هفته تا ۴ هفته در میان.
 • جوانسازی پوست: ۴ تا ۸ جلسه‌ درمانی، ۳-۴ هفته یک بار برگزار می‌ شوند.
 • بین بردن چربی‌ های موضعی: ۸ تا ۱۰ جلسه‌ درمانی، هر هفته یا یک هفته در میان انجام می‌ شوند. (ممکن است چند جلسه‌ درمانی سالانه هم نیاز داشته باشد)
 • درمان سلولیت و پوست پرتقالی: ۶ تا ۱۰ جلسه‌ درمانی، با فواصل یک یا دو هفته‌ ای برگزار می‌ شوند.
 • درمان ترک‌ های پوستی: ۴ تا ۱۰ جلسه‌ درمانی، ماهی یک بار برگزار می‌ شوند.

ماندگاری نتایج کربوکسی تراپی چقدر است؟

نتایج کربوکسی تراپی برای جوانسازی، بین ۴ تا ۶ ماه ماندگاری دارد. برای موارد دیگر مانند درمان ترک های پوستی و سلولیت، با حفظ رژیم غذایی مناسب و انجام فعالیت های ورزشی تا چند سال ماندگاری خواهد داشت.

از کربوکسی تراپی برای درمان چه نواحی از بدن می توان استفاده کرد؟

از این روش می توان برای نقاط مختلف بدن استفاده کرد، از جوانسازی صورت گرفته تا رفع تیرگی زیر بغل و شکاندن سلول های چربی موجود در غبغب و شکم و پهلو!

آیا کربوکسی تراپی دردناک است؟

این روش درمان کاملاً بدون درد است، در حدی که نیاز به داروهای بی‌حسی هم ندارد. در صورتی که آستانه‌ی درد شما بسیار پایین باشد، می‌ توان از کرم‌ های بی‌حس کننده استفاده کرد.

آیا کربوکسی تراپی دائمی است؟

مواردی که از کربوکسی تراپی استفاده می شود نتایج دائمی ندارند. بیماران حدود 6 ماه نتایج کربوکسی تراپی را مشاهده می کنند، اما نتایج هر شخص کاملاً به خود او بستگی دارد. و همچنین این ماندگاری این نتایج نیز در هر شخص متفاوت است.

آیا گاز دی اکسید کربن سمی است؟

خیر!
کربن دی اکسید گازی غیر سمی است که به طور طبیعی درون بدن تولید می‌ شود.این گاز محصول طبیعی فرآیند‌های سوخت و سازی بدن است که در خون ما نیز وجود دارد و توسط ریه‌ ها دفع می‌ شود. پس باعث مرگ سلول‌ ها یا آسیب دیدن بافت نمی‌ شود. مطمئن باشید خطری شما را تهدید نخواهد کرد.

آیا کربوکسی تراپی را می‌ توان در کنار درمان‌ های دیگر انجام داد؟

بله!
هنگامی که این روش با سایر درمان ها ترکیب شود، می تواند نتایج بهتری را برای بیماران در طیف وسیعی از شرایط ارائه دهد. مانند:
 1. مزو تراپی و کربوکسی تراپی
 2. PRP مو و کربوکسی تراپی
 3. لایه برداری شیمیایی به همراه کربوکسی تراپی
 4. لیپولیز تزریقی همراه با کربوکسی تراپی

هر جلسه درمان چقدر زمان می برد؟

هر جلسه بسته به ناحیه تحت درمان بین 15 دقیقه تا یک ساعت زمان می برد.