بر کسی پوشیده نیست که زیبایی و جذابیت هر شخصی به شادابی و سرزندگی پوست صورت او گره خورده است. به همین دلیل است که افراد در هر سنی مراقبت های پوستی انجام می دهند و هر فرآیندی که در این جهت به آن ها کمک کند را نیز انجام می دهند. لایه برداری پوست یکی از این کارهایی است که خانم ها و آقایان به منظور کمک به پوست صورت خود و تنفس آن، انجام می دهند که از روش های مختلفی هم صورت می پذیرد. در ادامه توضیحات کاملی در زمینه لایه برداری پوست خواهیم داد:

لایه برداری پوست چیست؟

به صورت کلی، به عملی گفته می شود که در طی آن، سلول های مرده پوست برداشته می شود تا پوست بتواند تازگی خود را بازیابی کند و به نوعی اجازه تنفس به پوست داده می شود. لایه برداری پوست به صورت شیمیایی و فیزیکی انجام می گردد. روش های فیزیکی شامل روش های خانگی است (که شخص با استفاده از اسکراب ها لایه برداری پوست صورت خود را انجام می دهد) و کلینیکی است (همانند میکرودرم ابریژن)

اما در روش های شیمیایی، لایه بردارهای شیمیایی کمک می کند تا سلول های مرده از سطح پوست جدا شوند.

پوست صورت به طور کلی هر ۳۰ روز یکبار سلول های مرده را جدا می کند تا سلول های تازه بتوانند تکثیر شوند و رشد کنند. اما جدا شدن سلول های مرده به این راحتی نیست و گاهی بر سطح پوست باقی خواهند ماند که خشک شدن پوست، لایه لایه شدن و … نتیجه آن خواهد بود.

در نظر داشته باشید که با بالا رفتن سن، تکثیر و رشد سلول های پوستی کاهش می یابد، به همین دلیل است که در سنین بالاتر مراقبت از پوست به مراتب حساس تر و سخت تر می باشد.

انواع روش های لایه برداری

همان گونه که پیش تر اشاره کردیم لایه برداری پوست یا پیلینگ از طرق مختلف صورت می پذیرد (خانگی، کلینیکی، شیمیایی و …) حال در این بخش ما آن ها معرفی خواهیم کرد:

۱) کیسه کشیدن، قدیمی ترین روش لایه برداری

افراد در گذشته هایی نه چندان دور از کیسه و سفیدآب برای لایه برداری پوست صورت و بدن استفاده می کردند. فشاری که کیسه به پوست می‌ آورد و همچنین زبری آن باعث ایجاد خراش‌ هایی بر روی لایه مرده پوست می‌ شد. با استفاده از کیسه و سفیداب لایه مرده روی پوست جدا می‌ شد، که البته ترکیب سفیداب خود باعث روشن‌ تر شدن پوست می‌ شود!

۲) انواع ماسک های خانگی لایه بردار

می توان هم ماسک های خانگی با مواد اولیه ای که می شناسید در ست کنید و هم می توانید از انواع ماسک های آماده و اسکراب ها برای لایه برداری به طور شخصی استفاده کنید! استفاده از نمک و شکر متداول ترین روش برای تهیه ماسک های خانگی است که مانند اسکراب عمل می کنند و می توانید با موادی همچون آبلیمو، گوجه، خیار و … مخلوط شود. در نظر داشته باشید که اگر دارای پوستی حساس هستید از نمک برای ساخت ماسک خانگی استفاده نکنید!

۳) با کرم‌ های لایه بردار یا ماسک‌ های شیمیایی لایه برداری کنید!

معروف‌ ترین ماده شیمیایی لایه بردار موجود در کرم‌ های لایه بردار سطحی، آلفا هیدروکسی اسید (برای پوست‌ های خشک) و بتا هیدروکسی اسید (برای پوست‌ های چرب) هستند. این مواد شیمیایی به منظور لایه بردای سلول های مرده و همچنین شفاف و روشن کردن پوست به کار می روند.

اگر به منظور رفع لکه‌ ها و جای جوش و تغییرات رنگ پوست می باشد، باید از لایه بردارهای حاوی تری کلرو استیک اسید (TCA) که به صورت عمیق تر از منافذ پوستی لایه برداری می کند، استفاده شود.

برای لایه برداری پوست، ماسک شیمیایی یا کرم لایه بردار را به آرامی روی پوستتان به صورت دورانی پخش کنید. برای این کار می‌ توانید از انگشتان دستتان استفاده نمایید یا از برس های نرم مخصوص صورت! بعد از مدت معین، صورت خود را با صابون و آب ولرم شستشو داده و خیل آرام با یک حوله نرم خشک نمایید.

انواع لایه بردارهای شیمیایی

 • آلفا هیدروکسی اسیدها (AHA)

این اسیدها شامل گروهی از اسیدهای محلول در آب هستند که معمولاً از میوه‌ های قندی استخراج می‌ شوند. معروف‌ ترین AHAها عبارت‌ اند از:

 • گلیکولیک اسید (نیشکر)
 • لاکتیک اسید (شیر و برخی سبزیجات)
 • سیتریک اسید (مرکبات)
 • تارتاریک اسید (انگورها)
 • مالیک اسید (سیب)

این اسیدها نسبت به سایر اسیدهای استفاده شده برای این عمل، AHAها عملکرد سطحی‌ تری دارند. این اسیدها لایه های پوستی را برداشته و سلول ها جدید جایگزین می شود.

بسته به نوع اسید استفاده شده، AHAها می‌ توانند در رفع مشکلات زیر کمک کنند:

 • لکه‌ های تیره‌ پوستی مانند لکه‌های ناشی از افزایش سن، ملاسما و اسکارها
 • منافذ پوستی بزرگ
 • خطوط ظریف و چروک‌های سطحی (تاثیر کم)
 • ناهماهنگی در رنگ پوست
 • بتا هیدروکسی اسیدها (BHA)

این اسیدها محلول در چربی هستند که تا عمق فولیکول‌ های مو نفوذ کنند و چربی اضافی و سلول‌ های مرده را از درون منافذ پوستی خارج می سازند. بتا هیدروکسی اسیدها بیشتر برای درمان آکنه و آسیب‌ های پرتوهای مضر آفتاب استفاده می‌ شوند. معروف‌ ترین BHA، سالیسیلیک اسید است که عمدتاً در درمان آکنه استفاده می‌ شود ولی برای بهبود قرمزی و التهاب کلی پوست هم مفید است.

 • رتینوئیک اسید

رتینوئیک اسید نوعی رتینوئید است و از مشتقات ویتامین A به حساب می آید. این لایه بردارها معمولاً در کلینیک‌ ها استفاده می‌ شوند و کمتر در تولید محصولات لایه بردار خانگی کاربرد دارند. رتینوئیک اسید نسبت به BHA لایه برداری عمقی‌ تری انجام می‌دهد و برای رفع جای زخم یا اسکار، لکه‌ها و خطوط پوستی موثر است.

۴) لایه برداری پوست با استفاده از لیزر

زمانی که نه تنها لایه بردار های خانگی کمکی به پوست نکند، بلکه پوست دارای لک ها و جای جوش و … نیز باشد، لایه برداری با استفاده از لیزر به میان می آید. از لیزر برای انواع ضایعات و مشکلات پوستی استفاده می شود. در کنار اینکه هزینه لایه برداری با لیزر از روش های خانگی و شیمیایی بیشتر است، باید در نظر داشته باشید که به همان مقدار تاثیرگذاری آن نیز بالاتر و قوی تر خواهد بود.

لیزر فرکشنال برای لایه برداری پوست کاربرد زیادی دارد. با استفاده از این لیزر، نواحی مختلفی از لایه سلول‌ های مرده پوست برداشته می‌شود و لایه‌های سالم اطراف سبب تحریک رشد و تکثیر سلول‌ های جدید در روی پوست می‌ شوند.

۵) لایه برداری با میکرودرم

عملکرد این روش در مقایسه با دیگر روش ها کمی متفاوت است. در این عمل با استفاده از میکرودرم، پودری حاوی کریستال‌ های ریز اکسید آلومینیوم که ماده‌ ای بی خطر است با استفاده از دستگاه میکرودرم روی صورت پاشیده می‌ شود. این پودر که خراش‌ های کوچک و ظریفی در پوست ایجاد می‌ کند، جدا شدن سلول‌ های مرده را سبب می شود. سلول‌ های مرده و پدر اکسید آلومینیوم توسط دستگاه میکرودرم گرفته می شود. از طرفی دیگر، خراش‌ ها سبب تحریک کلاژن سازی و ساخت سلول‌ های جدید پوستی می‌ شوند.

میکرودرم که از بهترین روش های لایه برداری است، دارای دستگاه های خانگی نیز هست که توانایی جداسازی سلول های مرده را دارد.

لایه برداری چه مزایا و فوایدی دارد؟

لایه-برداری-چه-مزایا-و-فوایدی-دارد-کلینیک-زیبایی-هانیل

 • این عمل می تواند افزایش کلاژن سازی پوست صورت را در پی داشته باشد که موجب جوانسازی پوست می باشد.
 • لایه برداری از انسداد منافذ پوستی و ایجاد آکنه‌ ها و جوش‌ ها جلوگیری می کند.
 • درخشندگی و سلامت پوست صورت را در پی دارد
 • جذب مواد مغذی، کرم های تقویت کننده و … را افزایش می دهد
 • رشد سلول‌ های جدید را تحریک می‌ کند
 • حذف سلول‌ های مرده پوست
 • بهبود گردش خون
 • با افزایش گردش خون پوست روشن‌ تر می‌ شود.
 • امکان جذب بهتر مرطوب‌کننده‌ ها و سرم‌ ها
 • موجب می‌ شود پوست شاداب و جوان‌ تر به نظر برسد
 • می تواند خطوط چروک سطحی را از بین ببرد
 • سبب بهبود وضعیت ظاهری پوست می شود

چه کسانی برای لایه برداری پوست محدودیت دارند؟

 1. افرادی که دارای آکنه هستند
 2. کسانی که دارای آفتاب سوختگی، زخم و عفونت پوستی هستند باید تا درمان آن ها صبر کنند و بعد از آن لایه برداری انجام دهند. زیرا لایه برداری در این زمان وضعیت پوست را بدتر می‌ کند.
 3.  اگر لایه برداری بیش از‌ اندازه لازم باشد پوست خشک، قرمز و پوسته پوسته می‌شود

فاصله زمانی بین انجام لایه برداری های عمیق چقدر باید باشد؟

بسته به حساسیت پوستتان سالی ۳ تا چهار بار لایه برداری انجام دهید.

مراقبت‌های لازم پس از لایه برداری پوست

 • لایه برداری پوست را حتما (با استفاده از لیزر) را زیر نظر متخصص پوست یا جراح زیبایی انجام دهید.
 •  پوست پس از انجام این عمل بسیار حساس است. بعد از لایه برداری حتما از ضد آفتاب استفاده نمایید
 • بعد از لایه برداری تا جای ممکن از نور خورشید دوری نمایید. 
 • در افرادی که تبخال می‌زنند، قبل و بعد از لایه برداری پوست با لایه بردارهای شیمیایی حاوی TCA باید از داروهای ضد ویروسی استفاده کنند تا ویروس تبخال به دیگر نقاط صورت آن ها منتشر نشود.

لایه برداری برای انواع پوست ها

لایه-برداری-برای-انواع-پوست-ها-کلینیک-زیبایی-هانیل

لایه برداری برای پوست های مختلف، به شکل های گوناگون انجام می شود، و همچنین مواد اولیه استفاده و یا نوع ماسک نیز متفاوت خواهد بود.

پوست حساس

این عمل برای پوست حساس بهتر است که از یک لیف نرم و گرم و مرطوب برای لایه برداری استفاده شود. همچنین می توانید یک سری ماسک های ملایم که درصد کمی از مواد فعال دارند را برای پوست خود تست کرده و دو بار در هفته استفاده کنید. معمولاً لایه بردارهای قوی برای پوست های حساس مناسب نیستند و سبب سوختن و یا متورم شدن پوست می شوند.

این عمل با استفاده از بتاهیدروکسی اسیدها معمولا به نسبت دیگر روش‌ های شیمیایی و فیزیکی حساسیت کمتری ایجاد می‌ کند.

لایه برداری پوست چرب

افرادی که پوست چرب دارند معمولاً مقاومت و تحمل بیشتری نسبت به ابزارهای لایه برداری خواهند داشت. به این ترتیب می‌ توانند تا پنج بار هم از لایه بردارها در هفته استفاده نمایند. علاوه بر این، اگر از دستگاه های پاکسازی صورت استفاده می کنید می توانید در زمان صبح به انجام این عمل صورت خود بپردازید. سرم و ماسک های لایه بردار معمولاً در زمان شب مناسب هستند.

لایه برداری پوست معمولی

در صورتی که پوست شما معمولی و مختلط است دست شما برای لایه‌برداری باز است و می‌ توانید از روش‌ های مختلفی استفاده کنید اما به طور کلی بهتر است این عمل نهایتاً سه بار در هفته صورت بگیرد.

پوست خشک

افرادی که پوست خشکی دارند بهتر است از روش های غیر شیمیایی و گیاهی استفاده نمایند. از طرفی دیگر، برای لایه برداری این نوع پوست‌ها آلفاهیدروکسی اسیدها بهترین گزینه هستند.

بهترین زمان برای انجام این عمل پاکسازی

 • پاکسازی پوست به صورت دوره ای (هر چند وقت یکبار) از مهمترین روش های مراقبت از پوست است
 • بهترین فصل برای انجام پیلینگ پوست یا پیلینگ، پاییز و زمستان یا اوایل بهار می باشد
 • این بدین معنا نیس که می توان از لایه برداری در پاییز غافل شد
 • برای جوانی و طراوت مداوم پوست، تکرار پیلینگ هر ۶-۳ ماه یکبار توصیه می شود

عوارض و معایب لایه برداری پوست

 • اگر درست انجام نشود ممکن است باعث قرمزی پوست شوند.
 • مصرف مداوم مواد شیمیایی لایه بردار باعث سرمازدگی پوست خواهد شد.
 • برخی محصولات لایه بردار گران‌ اند!
 • این عمل باید با دقت زیاد صورت گیرد تا مانع آسیب به پوست شود. این آسیب‌ها ممکن است در آینده باعث مشکلات پوستی بزرگتر وچشمگیر تری شوند.

ریکاوری بعد از لایه برداری پوست چقدر است؟

زمان ریکاوری بسته به نوع پیلینگ پوست صورت متغیر است زیرا هر نوع از لایه برداری ها، با مقادیر متفاوتی پوست را تحت تاثیر قرار می دهد.

بهترین مواد و ترکیبات خانگی برای لایه برداری

 • با جو دوسر: چربی و جوش‌ های صورت را کم می کند و باکتری‌ ها را از سطح پوست پاکسازی می‌کند.
 • با قند: بافت خشن قند آن را به یک لایه بردار فیزیکی مناسب تبدیل کرده است درست همانند اسکراب ها. برخی از قندها مانند نیشکر علاوه بر سایش پوست دارای اسید گلیکولیک نیز می‌ باشند.
 • لایه برداری پوست صورت با نمک: نمک نیز روی پوست صورت سایش ایجاد می‌ کند. می‌ توان برای تاثیر بیشتر نمک را با سایر مواد قبلی ترکیب کرد. برای حفظ رطوبت پوست می توان نمک را با روغن مخلوط کرد. انواع روغن بادام شیرین، روغن زیتون یا روغن انگور برای این روش مناسب است.
 • با جوش شیرین: این ترکیب یک ماسک موثر برای لایه برداری است. برای تهیه این ماسک باید جوش شیرین را با آب ترکیب کرده و ۵ تا ۱۰ دقیقه روی پوست قرار دهید.

لایه برداری صورت و بدن در کلینیک زیبایی هانیل

کلینیک هانیل از مجرب ترین کلینیک های زیبایی در تهران می باشد که بهترین خدمات در زمینه لایه برداری پوست با انواع روش ها را ارائه می دهد. مشاوران و پزشکان متخصص ما آماده پاسخ گویی و ارائه جلسات مشاوره برای مراجعین محترم می باشند.