در دهه اخیر یکی از پدیده هایی که طرفداران زیادی را به خود جذب کرده، جوانسازی صورت است. مطمئنا تا به امروز درباره این موضوع و انواع روش جوانسازی پوست مطالبی به گوشتان خورده است. و یا یکی از آشنایانتان یکی از این روش ها را برای جوان کردن پوست صورت خود به کار برده است. مزوتراپی، بوتاکس، لیفت، تزریق ژل و چربی یا میکرونیدلینگ تنها بخشی از این روش ها هستند که خدمات مربوط به آن در بسیاری از کلینیک های زیبایی ارائه می شود.

جوانسازی پوست تکنیک های بسیار مختلف و گسترده ای دارد که هر کدام برای هدف خاصی به کار گرفته می شود.به صورت کلی جوانسازی پوست شامل روش های درمانی است که به هدف بهبود ظاهری پوست یا زیبایی پوست شما انجام می شوند. و همچنین می تواند آسیب های پوستی مختلفی همچون، جوش، جای جوش، زخم ها، اثرات سوختگی و … را نیز درمان کند.

زیبایی صورت رابطه مستقیمی با سلامت و طراوت پوست صورت دارد. اگر شما هم به سلامت و زیبایی پوست خود اهمیت می دهید و یا حتی قصد پیشگیری از پیری پوست صورت خود را دارید، با این مقاله همراه باشید.

علائم پیری پوست

عوامل زیادی وجود دارد که زیبایی پوست صورت را تحت هدف قرار می دهد و مشکلاتی را ایجاد می کنند. عواملی همچون آلودگی های هوا و محیطی، بالا رفتن سن، استرس، کم آبی پوست، توجه نکردن به سلامت آن، وزرش نکردن، استعمال ذخانیات، اشعه های مضر خورشید، و … همگی می توانند سلامت پوست را تهدید کنند. همچنین بروز این علائم ارتباطی با سن ندارد و ممکن است در در جوانی نیز طاهر شوند. برای شناخت بهتر پوست لازم است تا توضیحاتی را درباره آن داشته باشیم:

پوست از سه لایه تشکیل شده است:

 • روپوست (اپی درم): بخشی که با چشم می بینیم و قابل مشاهده است.
 • درم: شامل سلول‌ های تولید کننده‌ روپوست و برخی از گیرنده‌ های حسی است
 • زیرپوست (هیپودرم): از بافت پیوندی یا همبند و بافت چربی تشکیل شده است که پوست را به عضلات زیرین آن متصل می کند. عضلاتی که بر روی استخوان قرار گرفته اند

پیری پوست بر روی تمامی این لایه ها تاثیرگذار است و خود را با چهار عامل نشان می دهد که عمدتا با مشاهده یکی از این علائم تصمیم به جوانسازی پوست می گیرند.

۱- ظهور انواع چین و چروک

اولین نشانه هایی که از ۲۵ سالگی به بعد نمایان می شوند، انواع خطوط در نقاط مختلف صورت است که با بالا رفتن سن، عمیق تر نیز می شوند. خطوط پوستی ناشی از حرکت عضلات صورت هستند. در سنین جوانی تنها زمانی که می‌خندید، اخم می‌ کنید یا مشغول صحبت هستید، این خطوط خود را نشان می دهند؛ اما وقتی خطوط پوستی تبدیل به چین و چروک شوند، بدون حرکت عضلات صورت هم روی پوست دیده خواهند شد. در زیر به نمونه هایی از این خطوط اشاره کرده ایم:

 • خط افقی پیشانی
 • خط اخم (بین ابروها به صورت عمودی)
 • خطوط شعاعی دور چشم و خطوط پنجه کلاغی
 • خط خنده (کناره‌های بینی تا بالای لب)
 • خطوط شعاعی دور لب

۲- تغییر در لایه‌ های پوستی

تغییر-در-لایه‌-های-پوستی-کلینیک-زیبایی-هانیل

همان گونه که بالاتر اشاره کردیم، پوست ما از سه لایه تشکیل شده است. لایه‌ سطحی که اپیدرم یا روپوست نامیده می شود، از چند لایه‌ی سلول تشکیل شده است. این لایه های سلولی با گذشت زمان و بالا رفتن سن، خشک، زمخت و نسبت به اشعه‌ مضر آفتاب (فرابنفش) حساس‌ تر می‌ شود. همچنین به وجود آمدن انواع لک ها نیز اتفاق می افتد.

لایه میانی یا درم نیز از سلول‌ های سازنده پوست، غدد چربی و عرق و بافت پیوندی (شامل رشته‌های کلاژن، رشته‌های الاستین و هیالورونیک اسید) تشکیل شده است. با بالا رفتن سن، این لایه که وظیفه قوام پوست را به عهده دارد و در سال های اولیه زندگی بسیار مقاوم است، تحلیل می رود.

لایه‌ی زیرین، زیرپوست یا هیپودرم نام دارد که حاوی بافت پیوند و بالشتک‌ ها یا پدهای چربی است. با افزایش سن، تعداد سلول‌ های این لایه و همچنین ضخامت آن کاهش می یابد. این اتفاق کاهش حجم پوست و نمایان شدن انواع چین و چروک را در پی دارد.

۳- تغییر در خاصی کشسانی پوست

بخش‌ های عمقی پوست که وظیفه قوام و استحکام پوست را برعهده دارد، با بالا رفتن سن، تحلیل می رود. رشته های پروتئین کلاژن و همچنین هیالورونیک اسید از اجرای این لایه میانی می باشند. کلاژن ها بافت اصلی اسکلت زیر پوست را می ساند و هیالورونیک اسید همچون سیمان، در بین این بافت قرار دارد و فضاهای خالی را پر می کند.

این رشته های پروتئین الاستین، باعث خاصیت کشسانی یا الاستیسته پوست می‌ شوند. در سنین بالا که شاهد کاهش خاصیت کشسانی پوست هستیم، به این دلیل کاهش حجم هیالورونیک اسید و تخریب استخوان‌ها است. تحلیل رفتن قوام پوست و از دست رفتن خاصیت کشسانی آن، ناشی از فرسودگی و تخریب رشته‌های کلاژن و الاستین است.

شایع‌ ترین نواحی صورت که دچار کاهش خاصیت کشسانی می شوند:

 • دور لب
 • کناره‌های فک
 • زیر چشم
 • پیشانی

۴- کاهش حجم پوست صورت

کاهش-حجم-پوست-صورت0کلینیک-زیبایی-هانیل

با افزایش سن، چند اتفاق مهم برای پوست و لایه‌ های آن می‌ افتد. پروتئین‌ های کلاژن و الاستین پوست کاهش می‌ یابند و پوست ما شل می‌شود. (مورد سوم) چربی زیر پوست در نواحی گونه، گیج‌گاه، چانه، بینی و چشم‌ ها تحلیل می‌ رود و صورت ظاهر اسکلتی پیدا می‌ کند.

درست است که این موارد در سنین بالای ۵۰ – ۶۰ سالگی خودشان را نشان می‌ دهند، ولی روش های جوانسازی زمانی موثر واقع می شوند که حالت پیشگیرانه داشته باشند و در سنسن پایین انجام شوند. کاهش حجم می‌تواند باعث افتادگی و چین و چروک شده و شادابی صورت شما را به شکل چشم گیری کاهش دهد.

نواحی از صورت که دچار کاهش حجم می شوند:

 • زیر چشم
 • گونه‌ها
 • زوایای فک و چانه
 • اطراف لب و بینی

انواع روش جوانسازی پوست

همان گونه که گفته شد، روش های متعددی در جهت جوانسازی صورت وجود دارد. که با توجه به مزایا و معایب آن ها و همچنین نوع مشکلات خود می توان یکی از آن ها را انتخاب کرد. در ادامه با برخی از آن ها آشنا خواهیم شد:

روش های جوانسازی به صورت کلی به سه دسته تقسیم می شوند:

 1. روش‌ های تهاجمی: شامل جراحی‌ های پلاستیک و زیبایی مثل کشیدن پوست.
 2. روش‌ های کم‌ تهاجمی: شامل هایفوتراپی، اندولیفت و روش‌ های تزریقی مانند تزریق بوتاکس، چربی و ژل.
 3. روش‌ های غیرتهاجمی: شامل مراقبت‌ های کلی پوست مثل کرم‌ های ضد چروک و درمان های خانگی برای جوانسازی پوست می باشد.

روش های تهاجمی، عمدتا عمل هایی هستند با هزینه های بالا، دوران نقاهت طولانی که برای انجام آن نیاز به بستری شدن وجود دارد. اما از بین سه روش، ماندگارترین نتایج را دارد که گاه تا سالیان نیاز به انجام دوباره هیچ نوع جوانسازی وجود نخواهد داشت.

روش های غیر تهاجمی، عمدتا هزینه های پایین تری دارند و بدون عوارض خاصی می باشند. این روش های تاثیرات چشمگیری در روند جلوگیری از پیری ندارند. مراقبت از پوست با انواع ماسک ها و کرم ها در این مورد گنجانده می شود.

اما روش های کم تهاجمی بیشتری تقاضا را در بین این روش ها دارند. روش هایی که نقاهت زیادی ندارد. تاثیرات قابل رویت دارند و عوارض و سختی زیادی را نیز شامل نمی شود. توصیه می کنیم که اگر این نوع روش ها برای جوانسازی پوست شما موثرند، از روش های تهاجمی استفاده نکنید. از آن جایی که روش های کم تهاجمی بیشتری طرفدار را در ایران دارند، سعی کریم تا بیشتر به آن ها بپردازیم:

۱- تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس یکی از پرطرفدارترین روش‌های جوانسازی پوست در سرتاسر دنیا است که در ایران نیز جایگاه ویژه ای دارد. در طی این روش کم تهاجمی، ماده‌ ای که در بوتاکس استفاده می‌شود، نوعی سم است که باعث فلج شدن عضلات می‌ شود. با فلج شدن عضلات صورت، خطوط و چین و چروک‌ ها تا حد زیادی از بین می‌ روند. تزریق بوتاکس در صورتی که  تحت نظر یا توسط پزشک انجام شود، روشی بسیار ایمن و موثر در بهبود ظاهر صورت است.

کاربردهای تزریق بوتاکس صورت:

 • برطرف کردن خطوط صورت (خطوط اخم، پیشانی، دور چشم، دور لب)
 • شکل دادن به ابروها
 • بالا بردن گوشه‌های لب

۲- تزریق چربی

تزریق چربی نیز از دیگر روش های کم تهاجمی در جوانسازی صورت به شمار می رود که در طی آن، بافت چربی با استفاده از روش لیپوساکشن از قسمتی از بدن برداشت شده و به دورن بالشتک‌ های چربی زیر پوست تزریق می‌ شود. این روش ماندگاری زیادی نسبت به بسیاری از روش های دیگر دارد و دارای عوارض خاصی نخواهد بود. همچنین دوره نقاهت خاصی در این روش وجود ندارد. زیرا همان طور که پیش تر گفتیم، کاهش حجم پوست صورت از علائم و نشانه های پیری پوست به شمار می رود.

کاربردهای تزریق چربی در صورت در جهت جوانسازی:

 • پر کردن جای چین و چروک صورت
 • درمان افتادگی و شل شدن پوست صورت
 • برجسته کردن سینه‌ها، لب‌ها و پشت دست

۳- تزریق ژل به صورت

یکی دیگر از روش های کم تهاجمی و بسیار محبوب در ایران و ساسر جهان، تزریق ژل یا فیلر می باشد که فارغ از جوانسازی برای زیباسازی و برجسته کردن نواحی صورت که از ابتدا فاقد چربی و برآمدگی بوده است نیز کاربرد دارد. نواحی گونه و لب ها از عمده ترین قسمت هایی است که ژل تزریق می شود.

این ژل ها و یا فیلرها به سه دسته دائم، نیمه دائم و موقت تقسیم می شوند که مواد دائم مدت زیادی است به علت خطرات ناشی از آن، دیگر استفاده نمی شود. اما ژل‌ ها و فیلرهای موقت که بهترین فیلرها هستند. این مواد از جنس هیالورونیک اسید ساخته شده‌ اند. همان ماده‌ای که در ابتدای متن راجع بهش صحبت کردیم و گفتیم که مانند سیمان بین‌ بافتی است و همراه با کلاژن، خاصیت کشسانی پوست را برعهده دارند.

کاربردهای تزریق ژل در جوانسازی پوست:

 • پر کردن خطوط صورت (خنده، اخم، چین‌های دور چشم و دور لب)
 • افزایش حجم لب بالا و پایین

۴- کربوکسی تراپی

در این روش که با تزریق گاز دی اکسید کربن (CO2) به زیر پوست همراه است، باعث خونرسانی در آن ناحیه تزریق شده می شود. در هر منطقه از بدن که غلظت گاز دی اکسید کربن افزایش یابد، بدن ما برای اکسیژن رسانی و جبران تجمع دی اکسید کربن، خونرسانی به آن بخش را افزایش می‌ دهد. با افزایش خونرسانی، ترمیم سلولی اتفاق می‌ افتد و بدین ترتیب باعث بهبود وضعیت پوست صورت خواهد شد.

کاربردهای کربوکسی تراپی در جوانسازی پوست:

 • رفع تیرگی و خطوط دور چشم
 • رفع چین و چروک‌های صورت
 • کاهش چربی موضعی
 • رفع شل شدگی و افتادگی پوست
 • جوانسازی پوست بدن

۵- هایفوتراپی

در این روش از امواج فراصوت (اولتراساوند) یا همان امواجی که در سونوگرافی به کار برده می شود، استفاده می‌ شود. بدین شکل عمل می کند که این امواج به صورت متمرکز به لایه‌ خاصی از پوست انرژی وارد می کند و باعث تحریک تولید رشته‌ های کلاژن، سفت شدن پوست و کاهش چین و چروک‌ ها می‌شود. این روش هایفوتراپی صورت برای افرادی که در بازه ۳۵ تا ۷۰ سالگی قرار دارند به کار برده می شود

کاربردهای هایفوتراپی در جوانسازی پوست:

 • کاهش چین و چروک پوست
 • سفت کردن افتادگی و شل شدگی پوست
 • لیفت گونه‌ها، ابروها و پلک‌ها
 • بهبود وضعیت خط چانه
 • صاف و سفت کردن پوست صورت
 • لیفت گردن و دکلته
 • اصلاح طرح لبخند

هایفوتراپی-کلینیک-زیبایی-هانیل

۶- آر اف فرکشنال (Fractional RF)

روش جوانسازی آر اف فرکشنال از جدیدترین روش ها در جهت جوانسازی پوست به شمار می رود. عملکرد این روش همچون هایفوتراپی با حرارت و افزایش دمای پوست و تحریک تولید کلاژن است که در نهایت به خاصیت کشسانی پوست کمک می کند. در این روش با استفاده از سوزن و نیدل های بسیار نازک که روکش طلا دارند به آرامی پوست را سوراخ می شود و انرژی امواج رادیویی (RF) به بافت های زیرین فرستاده می شود.

کاربردهای RF:

 • از بین بردن چین و چروک ها در نواحی مختلف صورت
 • از بین بردن جای جوش، آکنه، دانه های آبله مرغان و آثار زخم ها
 • ترمیم سوراخ یا حفره های بزرگ بر روی پوست

۷- مزوتراپی پوست

در مزوتراپی از ترکیبات فعالی استفاده می شود که مشابه برخی از روش های دیگر توسط سوزن های بسیار ریز تزریق می شوند. ترکیبات مختلف در مزوتراپی با اهداف مختلف استفاده می شود. برای جوانسازی پوست و ترمیم آسیب های پوستی ترکیبی از فاکتور های رشد، پپتید ها، آمینواسید ها، ویتامین ها، نوکلئیک اسید ها و هیالورونیک اسید مورد استفاده قرار می گیرد.

در این روش نیز به تولید کلاژن کمک می شود که نتیجه آن، افزایش مقاومت پوست می شود. اسید هیالورونیک موجود در این ترکیب نیز با جذب بیشتر آب، ظاهر پوست را جوان تر و بهتر می کند. برای انجام این روش حتما نزد پزشک متخصص بروید زیرا در نتیجه ای که می گیرید بسیار تاثیرگذار است.

کاربردهای مزوتراپی در جهت جوانسازی

 • ضدپیری
 • از بین بردن لکه های پوستی
 • افزایش مقاومت پوستی