هایفوتراپی غبغب یکی از روش های نسبتا جدید در جهت از بین بردن غبغب می باشد که کاملا غیر تهاجمی بوده و به راحتی شما را از ناراحتی هایی که بابت افتادگی غبغب خود دارید، خلاص می کند. بسیاری از افراد ممکن است اطلاعات کامل و جامعی در زمینه هایفوتراپی و نحوه عملکرد آن نداشته باشند، و همین موضوع نگرانی هایی را برای آن ها به وجود بیاورد. در این مقاله پاسخ کاملی به تمام سوالات شما در این باب داده شده است.

هایفوتراپی غبغب چیست؟

صورت و گردن نقش مهمی در زیبایی هر فردی دارد. همانطور که افتادگی پلک ها، گونه و … می تواند زیبایی شخص را تحت الشعاع قرار دهد، افتادگی غبغب نیز به همین صورت می باشد. در حقیقت منظور از غبغب، وجود ناحیه ای در بخش گردن و چانه است که چربی اضافی داشته باشد.

غبغب نتیجه اضافه وزن بوده اما در برخی موارد، افرادی با تناسب وزن نیز از غبغب برخوردار هستند که یکی از بهترین روش های درمان و رفع غبغب، انجام هایفوتراپی می باشد. هایفوتراپی غبغب کمک می کند تا زاویه فک و چانه نیز حالتی بهتری نسبت به قبل خود پیدا کنند.

نحوه عملکرد هایفو بدین صورت است که می تواند تنها در یک جلسه نتیجه شگفت انگیزی برای شما به ارمغان آورد. پرتوهای متمرکز اولتراسوند، با ایجاد گرما در لایه‌ های زیرین پوست، ضمن تجزیه و حذف سلول‌ های چربی و تحریک کلاژن سازی، باعث جوانسازی و لیفت پوست در ناحیه زیر چانه شده و غبغب را از بین می‌ برد.

نحوه انجام هایفوتراپی

نحوه-انجام-هایفوتراپی-کلینیک-زیبایی-هانیل

هایفوتراپی (HIFU) که یکی از روش های زیباسازی و جوانسازی پوست صورت و دیگر نواحی بدن می باشد، به معنای انتقال امواج اولتراسوند با شدت بالا و فرکانس پایین می باشد، که به طور متمرکز در لایه‌ های عمقی پوست (High Intensity Focused Ultrasound) وارد می شود. این کار نیز به منظور لیفتینگ پوست صورت می گیرد.

از امواج صوت با فرکانس بالا به عنوان یک روش تشخیصی مطمئن و کم عارضه، یعنی سونوگرافی مورد استفاده می‌ شود. تفاوت امواج هایفو با امواج سونوگرافی در این است که هایفوتراپی یک روش درمانی است و شدت امواج آن بیشتر است و فرکانس پایین تری دارد. همچنین برای تاثیر این پرتوها، این امواج همگرا هستند و در یک نقطه کانونی در زیر پوست متمرکز می شوند و گرما تولید می کنند. در حالی که امواج سونوگرافی واگرا بوده و انرژی پایین تر و فرکانس بالاتری دارند.

برای انجام این روش، پزشک ناحیه مورد نظر را به ژل مخصوص آغشته می کند و با حرکت دستگاه بر روی پوست؛ پالس های امواج فراصوت به لایه‌های زیرین پوست تابانده شده و تجزیه غشای سلول های چربی اتفاق افتد. بعد از به پایان رسیدن درمان، طی ۶ ماه چربی‌ ها شروع به حل شدن می‌ کنند و در این صورت دیگر خبری از غبغب افتاده نخواهد بود! لازم به دکر است که هر جلسه، زمانی حدود ۳۰ تا ۶۰ دقیقه زمان می برد.

در حین انجام این فرایند ممکن است احساس گزگز‌شدن پوست صورت و گزیدگی‌ های خفیف را داشته باشید. این موارد طبیعی است و جای هیچ نگرانی وجود ندارد. اما به یاد داشته باشید که قبل از انجام آن بایستی تمام مواد آرایشی و کرم ها را از ناحیه مورد نظر پاک کنید و شستشو دهید.

هایفوتراپی غبغب برای چه کسانی مناسب نیست؟

برای انجام این روش نیز محدودیت هایی وجود دارد. در ادامه خواهیم گفت که چه کسانی برای انجام این روش دارای محدودیت هستند:

 • افراد با سن پایین ۱۸ سال
 • افرادی که دارای ایمپلنت‌ های فلزی در نواحی درمان خود هستند
 • افرادی که کمتر از حداقل چربی مورد نیاز برخوردار هستند
 • بیمارانی که به اختلالات انعقاد خون، مثل لخته‌ شدن دچار می باشند
 • کسانی که از داروهای ضد انعقاد خون یا مهارکننده‌ های پلاکتی استفاده می‌ کنند
 • افرادی که در مصرف وعده‌ های غذایی ناپرهیزی می‌ کنند
 • خانم‌ های باردار یا شیرده
 • افرادی که در محل درمان تتو یا تبخال فعال دارند
 • افرادی که از روش های دیگر زیبایی مانند تزریق بوتاکس، چربی یا ژل استفاده کرده باشند هم بعد از دو هفته می توانند برای هایفو غبغب اقدام کنند.

چه کسانی مناسب برای انجام هایفو غبغب هستند؟

چه-کسانی-مناسب-برای-انجام-هایفو-غبغب-هستند-کلینیک-زیبایی-هانیل

غیر از افرادی که در بالا به آن ها اشاره کردیم، تمام کسانی که از داشتن چربی انباشته شده در زیر چانه، غبغب، رنج می برند می توانند از این روش تاثیر گذار بهرمند شوند. نکته مهمی که درباره هایفو غبغب به آن توجه کنید، این است که این روش بیشتر برای کسانی مناسب است که پوست زیر چانه و ناحیه غبغب آن ها افتادگی و شل شدگی متوسطی داشته باشد. علاوه بر این، کسانی هم که در زیر چانه خود حجم متوسطی چربی انباشته شده باشد نیز می توانند از این روش برای رهایی از چربی ها، استفاده کنند.

این روش بیشتر برای افراد ۳۰ تا ۷۰ سال مورد استفاده قرار می گیرد. اگر سنی بیشتر و یا کمتر از بازه سنی داردی، بهترین روش، برگزاری جلسه مشاوره با پزشک متخصص خود است.

مزایای انجام هایفوتراپی غبغب

همان طور که تا به این جا با این روش آشنا شدید، احتمالا متوجه وجود مزیت های فراوان آن شده اید. با این حال در ادامه به برخی از مهم ترین های آن اشاره خواهیم کرد:

 • این روش فاقد هر گونه دوران نقاهت است و بعد از انجام آن می توانید به زندگی روزمره خود برسید!
 • هایفو بیهوشی ندارد و سرپایی انجام می شود
 • روشی غیر تهاجمی است که از ایمنی بالایی برخوردار است.
 • هایفوتراپی غبغب بدون برش و بخیه انجام می شود و هیچگونه عوارض خاص ندارد
 • بعد از انجام آثار هیچ گونه زخم، رد و التهابی نخواهید دید
 • این روش از ماندگاری خوبی برای چند سال برخوردار است و در صورت لزوم، امکان تجدید و استفاده مجدد از دستگاه هایفوتراپی فراهم است
 • هزینه مناسب تر این روش به نسبت جراحی غبغب از دیگر مزایای آن به شمار می آید.
 • این روش درد ندارد که یک ویژگی مثبت به شمار می آید
 • مدت زمان انجام آن بسیار کوتاه بوده و تنها ۳۰ تا ۶۰ دقیقه طول خواهد کشید.

عوارض هایفوتراپی غبغب

این روش غیر تهاجمی که یکی از بی خطرترین و بهترین روش های حال حاضر است، عوارض خاصی ندارد. این عوارض بسیار ناچیز است که شامل قرمزی و التهاب در ناحیه انجام شده است که چند ساعت پس از انجام، ناپدید خواهد شد.

تمام این موارد به شرطی است که در کلینیک معتبر و تحت نظر پزشک متخصص انجام شود. بسیاری از افراد بدون تحقیق و تنها به دلیل هزینه کمتر به کلینیک های نامعتبر و کم تجربه مراجعه می کنند. توجه داشته باشید تضمین سلامت شما اولین وظیفه کلینیک بوده و شما باید از این موضوع اطمینان خاطر داشته باشید.

غبغب به چه دلایلی ایجاد می شود؟

غبغب-به-چه-دلایلی-ایجاد-می-شود-کلینیک-زیبایی-هانیل

دلایلی زیادی سبب ایجاد غبغب بر زیر چانه می شود. عمده ترین دلایل اعم از افزایش وزن ناخواسته، پیری، زمینه‌ های وراثتی و استعداد ژنتیکی در افراد، افتادگی عضلات ناحیه پوستی گردن یا عضلات پلاتیسما و … می باشند. غبغب که در زبان لاتین Double Chin می باشد. نتیجه افتادگی پوست، تجمع چربی اضافه در ناحیه گردن، افتادگی و شل‌ شدن عضلات یا تغییر ساختار استخوانی زیر چانه است. این عارضه بین بعضی از پزشکان با عنوان «چانه دوم یا چانه دوتایی» شناخته می‌ شود.

وجود غبغب در برخی از صورت ها باعث ایجاد زشتی می شود که نارضایتی فرد را به همراه دارد. این مشکلاتی که زیبایی صورت فرد را هدف قرار می دهد عمدتا باعث عدم اعتماد بنفس فرد و مشکلات روحی می شود. بنابراین شمار زیادی از افراد به دنبال راه هایی کم خطر، با ماندگاری بالا و سریع هستند تا آن را رفع کنند.

مراقبت های قبل از انجام هایفوتراپی غبغب

 • داشتن جلسه مشاوره و کمک گرفتن از پزشک متخصص از اولیت قدم هایی است که باید برداشته شود. زیرا ممکن است این روش برای شما مناسب نباشد.
 • لازم است تا شرح حا خود و سوابق بیماری خود را با پزشک متخصص درمیان بگذارید
 • قبل از انجام لازم است از مصرف الکل و استعمال دخانیات خودداری کنید.
 • روز قبل از جلسه درمانی، نسبت به استحمام و شستن ناحیه مورد نظر اقدام نمایید.

مراقبت های بعد از هایفو غبغب

مراقبت-های-بعد-از-هایفو-غبغب-کلینیک-زیبایی-هانیل

 • از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید پرهیز کنید
 • از گرمای شدید و استحمام با آب داغ دوری کنید
 • تا ۲۴ ساعت از لوازم آرایشی و محصولات مراقبت پوست استفاده نکنید
 • بروز ورم، قرمزی و کبودی پس از هایفوتراپی طبیعی بوده و در طی چند روز کاملا از بین خواهند رفت
 • مصرف آب و آبمیوه را در رژیم غذایی خود قرار دهید.
 • از مصرف خودسرانه داروها یا استفاده از انواع کرم ها و پمادهای موضعی بر روی محل بدون تجویز پزشک خودداری نمایید.
 • از حضور در محیط های خیلی سرد خودداری کنید
 • بعد از انجام هایفو از مصرف غذاهای چرب و شور خودداری کنید.

دستگاه های هایفو برای از بین بردن غبغب

دستگاه های هایفو در برندهای مختلف و تنوع های گوناگون در بازار موجود است که هر کدام از آن ها مختص ناحیه ای از صورت و بدن می باشد. اما توجه داشته باشید که بهترین و رایج‌ترین دستگاه‌های هایفو موجود در ایران، دابلو گلد و CFU هستند. این دستگاه‌ها از لحاظ عمق نفوذ، دقت عملکرد، قدرت، ایجاد درد و… تفاوت‌های بسیاری با یکدیگر دارند.

۱- دستگاه‌ هایفو دابلو گلد

این دستگاه به نسبت همتایان خود از فناوری های پیشرفته تری برخوردار است. این دستگاه یک منطقه حرارتی انتخابی در بخشی از لایه‌ های پوست را هدف قرار می دهد و بدون آسیب رساندن به بافت اطراف بر روی آن ناحیه تأثیر مثبت می‌ گذارد. دستگاه‌ های هایفو گلد نسل جدید تکنولوژی اولتراسوند هستند که از آن‌ ها برای رفع غبغب، رفع چین و چروک پوست صورت، افتادگی پوست و… استفاده می‌ شود.

این دستگاه دارای مزایا و ویژگی های مثبت فراوانی است که از جمله آن ها می توان به عدم ایجاد  توان در کارتریج‌های دستگاه، تنظیم راحت دستگاه، اثربخشی زیاد، لیفت و جوانسازی پوست به صورت همزمان، قابل استفاده برای نواحی مختلف صورت، و … اشاره کرد.

۲- دستگاه هایفوتراپی CFU

در دستگاه هایفوتراپی CFU امواج اولتراسوند می‌ توانند با شدت بالاتری به عمق مورد نظر در پوست نفوذ کنند بدون ایجاد کمترین آسیب! هایفوتراپی غبغب با استفاده از این دستگاه هیچ‌ گونه دردی برای مراجعه‌ کننده به وجود نخواهد آرود. این خصوصیت مهم در سیستم‌ های لیفتینگ و رفع غبغب با هایفوتراپی از اهمیت بالایی برخوردار است. از بارزترین ویژگی های این دستگاه می توان به نمایش تمامی فعالیت ها بر روی مانیتور اشاره کرد. زیرا در این صورت خطای اپراتور به حداقل می رسد.

هزینه هایفوتراپی غبغب

هزینه-هایفوتراپی-غبغب-کلینیک-زیبایی-هانیل

با توجه به شرایط کنونی و مسائل اقتصادی، نمی توان هزینه این فرآیند را بیان کرد. هرچند که عوامل زیادی در برورد هزینه آن نقش دارند. کلینیک انتخابی شما و پزشک معالج مهم ترین تاثیر را در هزینه دارند. هرچه کلینیک معروف تر و پزشک حاذق تر باشند، هزینه بیشتری بایستی پرداخت شود.

اما در نظر داشته باشید سپردن سلامت و زیبایی خود به پزشکی بی تجربه عواقب زیادی را دی پی خواهد داشتو بنابراین توجه لازم و کافی را در این زمینه داشته باشید. موقعیت جغرافیایی کلینیک، نوع خدمات، تعداد جلسات لازم، از دیگر عواملی هستند که در تعیی هزینه نقش به سزایی دارند.


سئوالات متداول

از آن جایی که هایفو روشی جدید به حساب می آید و بسیاری از افراد با نحوه کار و چگونگی انجام آن، آشناییت زیادی ندارند بنابراین سوالات زیادی در پیرامون آن خواهند داشت. در ادامه به برخی از پرتکرارترین آن ها پاسخ خواهیم داد:

ماندگاری روش هایفوتراپی غبغب چقدر است؟

ماندگاری این روش بسیار زیاد است. حتی اگر رژیم غذایی خود را رعایت کرده و به توصیه های پزشک عمل کنید ماندگاری آن تا آخر عمر باقی خواهد ماند. اما اگر غبغب شما بازگشت، جای نگرانی نیست زیرا می توان مجددا از این روش برای محو آن استفاده کرد.

اما توجه داشته باشید که اگر بعد از درمان با دستگاه هایفوتراپی وزن خود را ثابت نگه دارید و از پوست خود در برابر نور خورشید و آلودگی‌ های محیطی مراقبت کنید، قطعاً یک بار انجام عمل هایفو برای تمام عمر کافی خواهد بود.

هایفوتراپی غبغب درد داد؟

این عمل بدون هیچ گونه دردی خواهد بود. همان گونه که پیش تر اشاره کردیم ممکن است در طی انجام آن احساس گزگز‌شدن پوست صورت و گزیدگی‌ های خفیف داشته باشید اما به هیچ عنوان غیرقابل تحمل نخواهند بود.

تعداد جلساتی که برای هایفوتراپی غبغب نیاز است؟

این عمل معمولا به یک جلسه نیاز دارد که با توجه به روند کلاژن سازی بدن شما ممکن در بعضی مواقع نیاز به جلسات بیشتری داشته باشید. بسیاری از افراد به دلیل وجود غبغب از این روش استفاده نمی کنند و تنها دلیل آن ها افتادگی پوست و شل شدن آن است.

اگر بلافاصله بعد از انجام هایفوتراپی تغییر محسوسی مشاهده نکردید اصلا نگران نباشد زیرا این کار اثر خود را بعد از ۶ ماه به وضوح نشان می دهد که البته رعایت مراقبت های شما هم تاثیر زیادی دارد